Categorie: Teatre și Filme

PROGRAM-BISFEST-2015

CONSILIUL JUDEŢEAN BISTRIŢA-NĂSĂUD
CENTRUL JUDEŢEAN PENTRU CULTURĂ BISTRIŢA-NĂSĂUD
vă invită să luați parte la
Festivalul BISfest, editia a III-a
30 septembrie – 5 octombrie 2015
Proiect co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

Programul festivalului va fi după cum urmează:

 

afis-jazz-tiberian

Miercuri 30 septembrie 2015

ora 18.00, Sinagoga Bistriţa
JAZZ – IN MEMORIAM ANCA PARGHEL
LA 25 DE ANI DE LA APARIȚIA DISCULUI ”PASĂREA MĂIASTRĂ”
MIRCEA TIBERIAN – pian
ANA CRISTINA LEONTE – voce

afis-grupul-iza

ora 20.00, Sinagoga Bistriţa
RECITAL DE MUZICĂ TRADIŢIONALĂ
ION POP și GRUPUL IZA
”O VARĂ FIERBINTE PE IZA”
IOACHIM FĂT – vioară
GRIGORE CHIRA – gordună și dobă
ANUȚA POP și VOICHIȚA TEPEI – horitoare
IOAN POP – ceteră, contră zongoră, tilincă, voce

 

Joi 1 octombrie 2015

Ora 16.00, Complexul Muzeal Judeţean Bistriţa-Năsăud
Vernisajul EXPOZIŢIEI DE PICTURĂ „COLIBIŢA-BRETEA 2015”
Coordonatori: Marcel Lupşe şi Miron Duca

afis-carmina-burana

Ora 18.00, Biserica Evanghelică
CONCERT VOCAL SIMFONIC CARMINA BURANA de CARL ORFF
NOUA ORCHESTRA TRANSILVANĂ şi
CORUL FILARMONICII TRANSILVANIA CLUJ
Dirijor: Romeo Rîmbu
Dirijorul corului: Cornel Groza, Solişti: Adrian Marcan – bariton,
Valentina Mărgăraș – soprană, Liviu Iftene – tenor

afis-radikal

Ora 20.00, Sinagoga
Spectacol de teatru Green Hours & Teatrul LUNI – RADIKAL
de Sever Bârzan
cu: Olivia Niță, Iulia Verdeș, Ștefan Huluba, Bogdan Costea, Edi Cârlan, Mihai Munteniță / Sever Bârzan, regia: Dora Bârzan

 

Vineri 2 octombrie 2015

Ora 18.00, Sinagoga
RECITAL CAMERAL
Sorin Petrescu – pian
Doru Roman – percuţie

Ora 19.30, Sinagoga Bistrița
Prezentare de carte:
Viaţa la a doua privire de Doru Săcărea
Prezintǎ: George Ţîra, Virgil Iaru, Marin-Malaicu Hondrari, Virgil Rațiu şi alţi invitaţi

Ora 20.00, Sinagoga
PARFUM DE JAZZ
cu MARIA RĂDUCANU
in memoriam MARIA TĂNASE

 

Sâmbătă 3 octombrie 2015

Ora 16.00 Complexul Muzeal Judeţean
Bistriţa-Năsăud, sala Grigore Bradea
VERNISAJ expoziţie documentară de fotografie şi pictură
BISERICI DE LEMN ŞI CASE TRADIŢIONALE
DIN JUDEŢUL BISTRIŢA-NĂSĂUD

Ora 17.00, Galeria LINA, Sinagoga
VERNISAJ expoziţie fotografie FOTOMAGNA
Coordonator: Francisc Mraz

Ora 18.00, Sinagoga
RECITAL DE PIAN – RAZVAN DRAGNEA

 

Duminică 4 octombrie 2015

Ora 18.00, Sinagoga Bistriţa
CONCERT EXTRAORDINAR
GRIGORE LEŞE şi invitaţii săi

Ora 20.00, Sinagoga Bistriţa
JAZZ 100%
CIPRIAN POP – chitară
NICOLAS SIMION – saxofon

 

Luni 5 octombrie 2015

Ora 17.00, Sinagoga Spectacol de teatru
Green Hours & Teatrul LUNI
NOI 4 de Lia Bugnar
cu: Maria Obretin, Ilinca Manolache, Lia Bugnar, Marius Manole
regia: Dorina Chiriac, muzica: Ada Milea

Ora 19.00, Sinagoga
RECITAL “Bach Vibes ”
Alexandru Anastasiu și Trio grave, Alexandru Anastasiu – vibrafon
Adrian Vasile – violă, Mircea Marian – violoncel, Daniel Dumitrana – contrabas

Ora 21.00, Sinagoga
ETNO-JAZZ | MARIO & THE TEACHER
MARIO FLORESCU – percuţie şi RADU ROTARU – pian

Parteneri:

COMPLEXUL MUZEAL JUDEŢEAN BISTRIŢA-NĂSĂUD
FUNDAŢIA SOCIETATEA DE CONCERTE
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI BISTRIŢA
Read More
afis-muvi-2015
Centrul Multicultural Sinagoga gazduieste si acest an Festivalul Anual de Film mu:vi, cu sprijinul Societatii de Concerte Bistrita, GroupSeven, Centrul Judetean pentru Cultura Bistrita Nasaud si Lions Club Bistrita.
Lansat acum 10 ani, in forma unui proiect de educatie cinematografica, mu:vi a reusit sa formeze un public pentru filmul european independent, parteneriate cu principalii distribuitori de film, a castigat incredere din partea institutiilor locale.
Read More

scoala_de_vara_actorul_total_2015

 

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud
Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud
vă invită la un
EXPERIMENT TEATRAL AL ȘCOLII DE VARĂ 
ALEXANDER HAUSVATER
„TOTAL”
16 august 2015, ora 20:30 la Sinagoga Bistrița
Badeanu Andreea, Filip Maria Teodora, Hedes Bianca, Mihai Adela, Neacsu Ingrid, Nicola Madalina, Opris Mara, Olas Anamaria, Panainte Maria, Pasca Ioana, Pintea Bianca, Pop Ana-Maria, Schmidt Silva Helena, Stanciu Georgiana, Stroe Alexandra, Toader Teodora, Vereha Simona, Asanache Catalin, Bighe Emanuel, Boda Norbert, Bora Liviu, Gontineac Bogdan, Potop Alin, Stoian Ciprian, Voicu Alexandru, Valea Ciprian, Zaharia Gabriel.
Read More