noiembrie-muzical-print-web

SOCIETATEA DE CONCERTE BISTRIȚA
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI BISTRIȚA
CENTRUL CULTURAL MUNICIPAL BISTRIȚA
ASOCIATIA TIBERIUS QUARTET TÂRGU-MUREȘ

Noiembrie Muzical
la Centrul Multicultural SINAGOGA Bistrita

marți, 8 noiembrie, ora 18:00

  • C. Bolling: părți din suita I și II pentru flaut și jazz piano trio
  • J. B. Vanhal: Cvartet cu oboi în do major op. 7 nr. 6

Interpreți:

  • Kovács Éva – flaut
  • Sántha Huba – pian
  • Kostyák Márton – contrabas
  • Koszorus Kálmán – tobe

miercuri, 9 noiembrie, ora 18:00
Lucrări și transcripții ale compozitorilor: J. S. Bach, W. A. Mozart, G. Gerswin, F. Liszt etc.

Interpreți: “The Heavy Brass Guys”, cvartet de tube (Ungaria).

joi, 10 noiembrie, ora 18:00

  • Ludwig van Beethoven: Trio de coarde în do minor, op. 9
  • J. Françaix: Trio de coarde
  • W. A. Mozart: Cvartet de coarde în re minor KV 421

Interpreți: Cvartetul “Aristo” și “Aristrio” (Olanda).

vineri, 11 noiembrie, ora 18:00

  • Antonin Dvořák: Trio op. 21 în sol minor
  • Ástor Piazzolla: Anotimpurile
  • Ástor Piazzola: Oblivion

Interpreți:

  • Melinda Béres – vioară
  • Kostyák Előd – violoncel
  • Angela Albu – pian

sâmbătă, 12 noiembrie, ora 18:00

  • J. B. Vanhal: Divertimento în sol major pentru vioară, violă și contrabas
  • L. Boccherini: Cvintet cu două violoncele în do major op. 28 nr. 4
  • A. Schönberg: “Noapte transfigurată”

Interpreți:

  • Kostyák Márton – contrabas
  • Stefan Metz – violoncel (Olanda)
  • Kostyák Előd – violoncel
  • Barabás Boróka – violă (Cvartetul Tiberius)

duminică, 13 noiembrie, ora 18:00

Lucrări pentru pian la 4 mâini:

  • G. Faure: Dolly op. 56
  • F. Liszt: Rapsodia ungară nr. 2
  • F. Liszt: Poemul simfonic Preludiile
  • G. Enescu: Rapsodia română op. 11 nr. 1 (transcripție Marius Sireteanu)
  • G. Enescu: Rapsodia română op. 11 nr. 2 (transcripție Marius Sireteanu)

Interpreți: Ansamblul “Remember Enescu”.

luni, 14 noiembrie, ora 19:00

formația TunesInnaOurHeads

componență:

  • Cătălin Lungu – Voce, Chitară
  • Andrei Bucureci – Voce
  • Andreea Tincea – Voce
  • Doru Boeriu – Bass
  • Alexandru Răduț – Chitară
  • Dan Michiu – Chitară
  • Răzvan Gabar – Clape, Synth
  • Cosmin Gabar – Tobe

Concertele fac parte din Stagiunea Muzicală Permanentă 2011, susținută de Primăria Municipiului Bistrița