poster_studfest_2013

program_studfest_2013

 

Primăria Municipiului Bistrița
Universitatea „Babeș-Bolyai” – Extensia Bistrița
Fundația Societatea de Concerte Bistrița
Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud
Comunitatea Bistrițenilor CuMinți
prezintă

Festivalul Studenților din Bistrița
Bistrița Studfest 2013, ediția a III-a
18-26 octombrie 2013

Locații oficiale:

  • Bulevard – str. Republicii nr. 53
  • Centrul Multicultural Sinagoga – str. General Grigore Bălan nr. 10
  • Silver Club – Str. Mihai Eminescu nr. 1-4
  • Universitatea Babeș Bolyai Bistrița – str. Andrei Mureșanu nr. 3-5
  • Plan B Club Cafe – str. Spiru Haret nr. 2
  • Old Post Pub – str. Alexandru Odobescu
  • Direcția Județeană pentru Cultură și Patrimoniul Național Bistrița-Năsăud – Piața Petru Rareș nr. 1
  • Old House – str. Dornei nr. 24

Parteneri:

Silver Club, Old House, Hotel Metropolis, KISS Fm, Bulevard cafe & club, bistriteanul.ro, Blue Apple concept, Old Post Pub, Ursus, Domeniile Sâmburești, timponline.ro, jurnaldebistrita.ra, Agro-Ardeal, citynews.ro, Răsunetul, SepiaPrint, Plan B Cafe.

Site-uri oficiale:

http://facebook.com/StudfestBistrita2013
http://facebook.com/cuminti

Program:

Vineri 18 octombrie 2013

  • Deschidere oficială, Conferința de presă – Bulevard ora 12:00
  • Lansare de carte și expoziție de pictură din cadrul taberei de creație Agrieș 2013 „Satul postmodern” și Lansare de carte George V. Precup – „Dolor sau Jupuind îndoiala”, Editura EIKON Cluj 2013 – Sinagoga, ora 17:00
  • Concert Trupa Hazar – Bulevard, ora 22:00

Sâmbătă 19 octombrie 2013

  • Ziua voluntariatului împreună cu cercetașii bistrițeni la Tiha Bârgăului: amenajare traseu turistic, Drumul romanilor, ora 10:00.
  • Concert World Music and Jazz cu Anca Sigartău și Manuela Cara, Sinagoga ora 18:00
  • Dj Rino și Silvia – Silver Club, ora 23:30

Duminică 20 octombrie 2013

  • Ziua Adrian Pintea
  • Sinagoga Bistrița,
    • 11:00 Conferință de presă (~40 min)
    • 12:00 Sesiune de întrebări și răspunsuri / Cafea & Ceai (~30 min)
    • 12:30 Testimoniale: studenți și actori care au lucrat cu Adrian Pintea (~90 min)
    • 14:00 Vizionarea filmului „Un bulgăre de humă” (~90 min)
    • 15:30 Vizionare spectacol musical înregistrat „Jesus Christ Superstar” (~90 min)
    • 17:00 Pauză de masă (~60 min)
    • 18:00 Recital de poezie cu texte semnate de Adrian Pintea (~60 min)
    • 19:00 Vizionarea filmului „Pădureanca” (~109 min)

Luni 21 octombrie 2013

  • Ziua Cărții
  • Campania pentru citit, Holul UBB, ora 12:00
  • Clubul Cochetelor, Plan B, ora 16:00
  • Concert „Vă place Brahms?” cu Răzvan Suma – violoncel și Josu Okineña – pian, Sinagoga, ora 18:00
  • Concert tineri muzicieni: Young Spirit, Hemera’s, All for one, Lightthings Strikes Twice, Gravity, Old Post Pub – ora 19:30

Marți 22 octombrie 2013

  • Ziua Patrimoniului Național – Salvați Locomotiva
  • Conferință de presă cu Radu Bellu și deplasare la locomotivă – Direcția Județeană pentru Cultură, ora 12:00
  • Teatrul Luni de la Green Hours prezintă: un spectacol de Ioana Păun după „Cred că nu m-ați înțeles bine” de Rodrigo Garcia & texte de Ioana Păun; cu: Lari Giorgescu, traducere: Delia Mihalache, artist asociat: Maria Drăghici, producția: Teatrul Luni de la Green Hours și UNAT. – Sinagoga, ora 18:00
  • Concert The Green Tree – Old House, ora 20:00.

Miercuri 23 octombrie 2013

  • Ziua Camerei de Comerț și Industrie în parteneriat cu Universitatea Babeș Bolyai Bistrița
  • Dezbatere publică pe tema Alegeri europarlamentare, la UBB, ora 14:00
  • Teatrul Național București prezină piesa de teatru „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar; cu: Tania Popa, pian: Mădălina Ene – Sinagoga, ora 18:00
  • Stand up comedy cu Tania Popa și dansatori latino de excepție: Floris! – Bulevard ora 20:00.

Joi 24 octombrie 2013

  • Ziua Leoni
  • Ziua porților deschise: deplasare și vizită la fabrică cu studenții; Conferință – sediul Leoni
  • Trupa de teatru Coring – Plastic Tango. Prezentare de modă și Body painting cu elevi ai Liceului de Arte „Corneliu Baba” și studenți ai Universității de Arte și Design Cluj – Plan B, ora 18:00
  • Concert și karaoke cu trupa The Boulevard – Plan B, ora 20:00

Vineri 25 octombrie 2013

  • Conferință cu Eusebiu Burcaș pe tema Antreprenor vs. Angajat – Trainer & Financial coach, www.burcash.ro, la UBB, ora 10:00
  • Trio Contraste -Sinagoga, ora 18:00
  • Concert extraordinar Salvați Locomotiva cu Big Dimm, A’Band, Aldo Blaga și Maria Alexievici; Dress Code Cocktail – Hotel Metropolis, ora 20:00

Sâmbătă 26 octombrie 2013

  • Concert Xonia – Silver Club, ora 23:30