afis_studfest2011_web program_studfest2011_web

PRIMARIA MUNICIPIULUI BISTRITA
CENTRUL CULTURAL MUNICIPAL
UNIVERSITATEA “BABES-BOLYAI“ CLUJ-NAPOCA – EXTENSIA BISTRITA
SOCIETATEA DE CONCERTE BISTRITA

BISTRITA STUDFEST 2011

Festivalul studenţilor din Bistriţa – 10-18 octombrie 2011


8 OCTOMBRIE 2011 – Colibita
SEMINARUL “STUDENTII  si VIATA COMUNITARA – loc, rol, perspectivă”


9 OCTOMBRIE 2011 – Colibita
Intâlnirea membrilor CLUBULUI  DE FOTOGRAFIE “ALEXANDRU ROŞU”


10 OCTOMBRIE 2011, ORA 19:00, SINAGOGA Bistrita

CONCERT EXTRAORDINAR
sustinut de ORCHESTRA  NAPOCELLI

Kostyak Emeric-Elvetia, Szekely Attila-Austria, Kisch Bogdan-Germania, Kozma Peter, Kostyak Elod, Ciuca Adrian, Marica Marian, Ortensky Gyula, Rapa Gabriel, Nagy Levente, Campean Ciprian, Szabo Attila

In program:

  1. Klengel- Hymnus
  2. Schumann- Lied (Langsam)
  3. Bizet-din Suita Carmen
  4. Ravel-Habanera
  5. Popper-Polonaise
  6. Chopin-Nocturnă
  7. Bartók-Rapsodia
  8. E.Garner- Misty
  9. Kaper-On The Dolphin Street
  10. J.Ibert-Măgărușul alb
  11. Arutiunian-Improvizaţie

ORA 21:30 – CLUBUL OLD HOUSE
Concert CONTRAST


11 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 – AULA UBB

EXPOZITIE DE FOTOGRAFIE
JURIZARE

ORA 19:00 – SINAGOGA

“Noi doi si cu mine trei” de Alexandru Uiuiu
Distributia: Camelia Rus, Daniel Deac, Stefan Statnic
Proiectie video: Cristian Hedes

Producator:  Fundatia  Societatea de Concerte Bistrita, 2011

ORA 21:00 – CLUB OLD HOUSE
CONCERT PREFIX 999


12 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 – HOLUL UBB
TARG DE CARTE şi ANTICARIAT

ORA 19:00 – CLUBUL OLD HOUSE
Concert trupa “INCOGNITO”


13 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 – Kaula Spa Center
STUDENTI IN MISCARE – TAE BO

ORA 19:00 – SINAGOGA
Concert A.G. WEINBERGER

ORA 21:30 – CAFENEUA PLAN B
SEARA CHITARELOR: FLIRT IN LUST


14  OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 – AULA UBB
CONFERINTA

ORA 19:00 – SINAGOGA
G.O.D. – un spectacol de Marcel Ţop
un One-Man-Show
cu TOMA DĂNILĂ
şi participarea video a lui Marius Bodochi

scenografia: Anca Cernea
producţia: Teatrul LUNI de la Green Hours Bucureşti (2009)

ORA 20:30 – VAMA
TĂŞULEASA SOCIAL – proiectii video

ORA 21:30
Concerte “NO REMORSE” si “CROSSFIRE”


15 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00- PIETONAL
CERCETĂŞIE ŞI STUDENŢIE

ORA 18:00 – SINAGOGA

RECITAL EXTRAORDINAR
Sustinut de
CVARTETUL mit vier, Elvetia

  • Kaspar Zehnder – flaut
  • Charlotte Zehnder – vioara
  • Dorothee Schmid – viola
  • Urs Fischer – violoncel

In program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Quartet C Major KV appendix 171
  • Giorgio Tedde: ATLAS (2005) for flute and string trio
  • Antonín Reicha: Quartet g minor op. 98/

ORA 20:00 – PIATA PETRU RARES
PROIECTIA FILMULUI “umbra gădurilor negre”

REGIA: Grigore Nimigean, producător: Viorel Bosca

ORA 20:30 – CAFENEAUA PLAN B
(CU)CUIEINFRUNTE după texte de  Eric Bogosian
traducerea Radu Iacoban
un Two Men Show
cu:

  • RADU IACOBAN
  • TUDOR AARON ISTODOR

producţia: Teatrul LUNI de la Green Hours Bucureşti (2009)

Ora 21.00 – CLUB OLD HOUSE
KARAOKE


16 OCTOMBRIE 2011, ORA 19:00 – SINAGOGA

RECITAL EXTRAORDINAR

Sustinut de:

  • VALENTIN GHORGHIU – pian
  • GABRIEL CROITORU – vioara

IN PROGRAM:

  • L.v.Beethoven – Sonata nr.1 în Re Major,
  • A.Dvorak- Sonatina în şol Major,
  • L.v.Beethoven- Sonata a 8-a

ORA 21:00 – SALONUL “JONATHAN HARKER” COROANA DE AUR
CARNAVAL


17 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 – KAULA SPA CENTER
JOCURI ACVATICE

ORA 19:00 – SINAGOGA

CONCERTUL EXTRAORDINAR  ”ISVOR” – muzică veche şi tradiţională românească

sustinut de

ansamblul IMAGO MUNDI

  • Oana Mariş – oboi, drambă
  • Daniel Ivaşcu – percuţie (darbuka, bendir)
  • Cătălin Ştefănescu – cobză, chitară, mandol
  • Ştefan Barbu – vioară, frame drum
  • Adrian Buciu – flaute, shakers
  • Cristian Stănoiu – proiecţii video live

In program:

Barbu Lăutarul (Vasile Barbu); Geampara (tradiţional);Săraca străinatate (tradiţional); Dans trac (tradiţional); Colind (tradiţional); Suita de geamparale (tradiţional); Bûselik Şarki / improvizaţie (Hamamizâde Ismail Dede Efendi); Peşrev în modul bûselik (Dimitrie Cantemir); Sâz semâ’îsi în modul bûselik ašâranî (Dimitrie Cantemir);

Zori de ziuă / peşrev în modul hűseynî (Dimitrie Cantemir); Cântec de leagăn (tradiţional); Dobrogeana (tradiţional); Hora (tradiţional)

ORA 21:30 – CLUB OLD HOUSE
GRUP “ARTA”


18 OCTOMBRIE 2011

ORA 12:00, Club OLD HOUSE
Conferinta de presa

ORA 19:00, Sinagoga Bistrita
Spectacol extraordinar

ENESCU ŞI GENERAŢIA SA –  Despre iubire...

Sustinut de:

  • soprana BIANCA MANOLEANU
  • actorul VICTOR REBENGIUC
  • REMUS MANOLEANU, la  pian

In program:

  • George Enescu- Dédicace (v. Charles Frémine) p.a.a.; Entsagen (v. Carmen Sylva)
  • Béla Bartók – Din Ciclul Cinci lieduri op. 15; A Vágyak Éjjele (Nacht der Sensucht); Szines Álomban (In einem lichten Traum)
  • Igor Stravinski – Trei Poeme japoneze (Akahito, Mazatsumi, Tsaraiuki)
  • Maurice Ravel – Deux epigrames de Clément Marot p.a. (D’Anne qui me jecta de la neige; D’Anne jouant de l’espinette)
  • Anton Webern – Der Tag ist vergangen (cântec popular), op. 12 nr. 1; Gleich und Gleich (v. Johann Wolfgang von Goethe), op. 12 nr. 4
  • Alban Berg – Schliesse mir die Augen beide (v. Theodor Storm ) versiune 1900 ; Schliesse mir die Augen beide (v. Theodor Storm) versiune 1925
  • Serghei Prokofiev – Din Ciclul Cinci Cantece fără cuvinte op 35, cântecele nr. 1 şi nr. 4
  • George Enescu – Pensée perdue (v. Sully Prudhomme) p.a.; Présent de  couleur blanche (din Ciclul Sept chansons de Clément Marot op.15); Regen (v. Carmen Sylva) (Segenhaus – Neuwied, 15 sept. 1903/ Paris, 3 iunie 1936

Actorul Victor Rebengiuc va recita versuri ale poeţilor: Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Rainer Maria Rilke, Arthur Rimbaud, Alexandru Macedonski, Ion Minulescu, George Bacovia, Vasile Voiculescu, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Emil Botta.

ORA 21:30, Club OLD HOUSE
DAVID & SIX MARTINI Band