joi 13 septembrie 2012  – deschiderea oficiala

20:45 – Scoala noastra [documentar]
regia: Mona Nicoara, Miruna Coca-Cozma

vineri 14 septembrie 2012

20:00 – Une vie de chat
(animatie)
regia: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol
nominalizare premiile Oscar pentru animatie
subtitrat in limba romana

21:30 – NEDS
(drama)
regia: Peter Mullan
6 premii si 5 nominalizari
subtitrat in limba romana

sambata 15 septembrie 2012

20:00 – Submarine
(comedie romantica)
regia: Richar Ayoade
3 premii si 11 nominalizari
subtitrat in limba romana

22:00 – Mientre duermes
(horror, thriller)
regia: Jaume Balagueró
7 premii si 16 nominalizari
subtitrat in limba romana

duminica 16 septembrie 2012

20:00 – Bir zamanlar Anadolu’da
(drama, Turcia)
regia:  Nuri Bilge Ceylan
6 premii si 5 nominalizari
subtitrat in limba romana

luni 17 septembrie 2012

20:00 – Film pentru prieteni (Romania, 2011)
distributia: Gabriel Spahiu, Şerban Pavlu, Lucia Maier
regia: Radu Jude
gen: drama
durata: 57minute

21:15 – Terraferma (Italia, Franta 2011)
distributia: Donatella Finocchiaro, Mimmo Cuticchio, Beppe Fiorello
regia: Emanuele Crialese
gen: drama
durata: 93minute

marti 18 septembrie 2012

20:30 – Polisse (Franta, 2011)
distributia: Nicolas Duvauchelle, Anthony Delon, Maïwenn
regia: Maïwenn Le Besco
gen: drama
durata: 123minute

miercuri 19 septembrie 2012

20:30 – Snowtown (Australia, 2011)
distributia: Lucas Pittaway, Bob Adriaens, Louise Harris
regia: Justin Kurzel
gen: drama
durata:120minute

joi 20 septembrie 2012 – LEONI Special Screening –

20:30 – Klitschko (Germania, 2011)
distributia: Vitali Klitschko, Lennox Lewis, Chris Byrd
regia: Sebastian Dehnhardt
gen: documentar
durata: 120minute

luni 24 septembrie 2012

20:00 – Doina groparilor [documentar] (Romania, 2011)
regia: Pavel Cuzuioc

21:00 – Gobbel [scurt metraj] (Romania, 2011)
regia: Raluca David (Bistrita)

Gobbel spune povestea unui german sas care, după mai bine de 60 de ani, se întoarce acasă, în România, pentru a-şi petrece ultima perioadă a vieţii. Este prins însă în tradiţiile şi obiceiurile româneşti legate de înmormântare în cel mai ironic mod posibil. Filmările s-au desfăşurat pe parcursul a 8 zile, în satul Dorolea, din judeţul Bistriţa-Năsăud.

premii si nominalizari:

  • Comedy Cluj Int. Festival  2011 – cea mai buna imagine –
  • Open Society Shorts 2011  – cel mai bun scurt-metraj –
  • Berlinale Talent Campus 2012 – selectie oficiala –
  • Ismailia Int. Film Festival for Documentary & Short Films 2012 – cel mai bun scurt-metraj .

21:30 – Play [lung metraj] (Suedia, 2011)
regia: Ruben Östlund

marti 25 septembrie 2012

20:00 – 80 egunean (Spania, 2010)
regia: Jon Garaño, José María Goenaga
gen: drama

22:00 – OSLO 31 AUGUST (Norvegia, 2011)
regia: Joachim Trier
gen: drama

miercuri 26 septembrie 2012
inchiderea festivalului

20:00 – Toata lumea din familia noastra (Romania, 2012)
regia: Radu Jude
gen: drama, comedie