Concert de Pictură

poster_concert_de_pictura

Sâmbătă 26 decembrie ora 19.00,  la Centrul Multicultural Sinagoga Bistriţa, forme diferite de exprimare artistică se vor uni în spectacolul „CONCERT DE PICTURA„, ce vrea să creeze un  întreg spectru  vizual şi auditiv.

Aceasta fuziune artistică  aspiră la stimularea şi amplificarea întregii game a simţurilor, ca prin intermediul lor să compună o  vibraţie armoniasă a corzilor  sufletului spectatorului.

Artistul plastic bistriţean Mihai Berbecar concepe  şi lansează în oraşul nostru, o nouă modalitate de transmitere a artei vizuale, denumită „Concert de Pictură”. Spectacolul a fost prezentat pentru prima dată în SUA, unde artistul a studiat şi locuit mai mulţi ani.

Publicul va fi martor şi în contact direct cu artistul, care va realiza lucrări live. Acestea vor fi proiectate pe un ecran uriaş, animat de miscarile coregrafice ale actritelor Emoke  Boldizsar – Teatrul Naţional Tîrgu Mureş şi Bianca  Serbac. Ansamblul vizual va fi îmbibat în aranjamentele sonore concepute de DJ TheBeautiful BigNothing. Fotograful Mihaela Berbecar completează efectele vizuale cu proiecţii fotografice.

Speram să fie un eveniment pentru publicul tânăr din oraşul nostru, şi nu numai.