Categorie: Teatru și Film
Nosa 2011 – Festival Cultural pentru elevi si studenti
1264-NOSA
Bistrita, 15-19 noiembrie 2011
Programul festivalului:
Marţi, 15 noiembrie 2011
Ora 18:00 – „Concert de teatru” – Ada Milea – Sinagoga Bistriţa
Miercuri, 16 noiembrie 2011
Ora 16:30 – Vernisajul expoziţiei de desen şi fotografie „De ce iubim Bistriţa” a elevilor de la unităţile de învăţământ bistriţene
Ora 17:00 – Conferinţa „Cu ce se mănâncă poezia” – susţinută de poetul, prozatorul şi traducatorul Marin Malaicu Hondrari
Ora 17:45 – Conferinţa „Compania scriitorilor tineri” – susţinută de poetul Dan Coman
Ora 18:30 – Trupa de teatru Flower Power, din Bucureşti – piesa “Fericirea e marcă înregistrată” de Frederich Beigbeder – Adaptare – Anca Constantin, muzica Vali Luca – durata piesei o oră
Ora 19:30 – Proiecţie de film – „Filantropica”
Joi, 17 noiembrie
Ora 18:00 – Spectacol de poezie şi muzică “Dor de Eminescu” – susţinut de actorul Ion Caramitru şi muzicianul Aurelian Octav Popa – clarinet
Ora 19:00 –Omagiu lui Liviu Ciulei – Proiecţie de film – “Pădurea spânzuraţilor” – ecranizare după romanul cu acelaşi nume de Liviu Rebreanu
Vineri, 18 noiembrie
Ora 13:00 – Dezvelirea bustului compozitorului Nicolae Bretan
Ora 14:00 – Work – shop de actorie coordonat de Eusebiu Ştefănescu şi Rodica Mandache – destinat atât actorilor trupelor de teatru din scolile bistritene cât şi elevilor dornici să ia contact cu teatrul.… Citește mai departe “Nosa 2011 – Festival Cultural pentru elevi si studenti”
Studfest 2011 – Festivalul studentilor din Bistrita
PRIMARIA MUNICIPIULUI BISTRITA
CENTRUL CULTURAL MUNICIPAL
UNIVERSITATEA “BABES-BOLYAI“ CLUJ-NAPOCA – EXTENSIA BISTRITA
SOCIETATEA DE CONCERTE BISTRITA
BISTRITA STUDFEST 2011
Festivalul studenţilor din Bistriţa – 10-18 octombrie 2011
8 OCTOMBRIE 2011 – Colibita
SEMINARUL “STUDENTII si VIATA COMUNITARA – loc, rol, perspectivă”
9 OCTOMBRIE 2011 – Colibita
Intâlnirea membrilor CLUBULUI DE FOTOGRAFIE “ALEXANDRU ROŞU”
10 OCTOMBRIE 2011, ORA 19:00, SINAGOGA Bistrita
CONCERT EXTRAORDINAR
sustinut de ORCHESTRA NAPOCELLI
Kostyak Emeric-Elvetia, Szekely Attila-Austria, Kisch Bogdan-Germania, Kozma Peter, Kostyak Elod, Ciuca Adrian, Marica Marian, Ortensky Gyula, Rapa Gabriel, Nagy Levente, Campean Ciprian, Szabo Attila
In program:
- Klengel- Hymnus
- Schumann- Lied (Langsam)
- Bizet-din Suita Carmen
- Ravel-Habanera
- Popper-Polonaise
- Chopin-Nocturnă
- Bartók-Rapsodia
- E.Garner-